Intervenční centrum, Ústecký kraj
Služba Intervenčního centra v době pandemie NENÍ omezena!
Podpoříme vás osobně nebo formou distanční pomoci – můžete volat ve standardních otevíracích hodinách na linku 475 511 811, případně napsat na mail intervencicentrum@spirala-ul.cz. Stálá služba se Vám v co nejkratším čase ozve. Pro další informace sledujte web i Facebook naší organizace – Spirála, Ústecký kraj, z.s.
Jsme Vám k dispozici v provozních hodinách: pondělí a středa – 8.00 – 18.00 hodin, úterý a čtvrtek – 8.00 – 14.00 hodin, pátek 8.00 – 15.00 hodin. Pokud ve Vaší rodině dojde k vykázání násilné osoby, budeme Vás sami kontaktovat – a to i o víkendech v rámci pohotovostní služby konzultantů intervenčního centra.
V případě ohrožení Vám dále pomoc poskytne Policie ČR na tel.: 158.
Informace mimo provozní hodiny Intervenčního centra, Ústecký kraj získáte dále na Lince pomoci 475 603 390.
Přejeme všem pevné zdraví!
Poradna pro osoby ohrožené domácím násilím – Intervenční centrum pro Ústecký kraj
Jsme Vám k dispozici na telefonu 475 511 811 nebo 774 406 370 nebo na intervencnicentrum@spirala-ul.cz, a to v provozních hodinách: pondělí a středa – 8.00 – 18.00 hodin (od 16 hodin pro objednané), úterý a čtvrtek – 8.00 – 14.00 hodin, pátek 8.00 – 15.00 hodin. Pokud ve Vaší rodině dojde k vykázání násilné osoby, budeme Vás sami kontaktovat – a to i o víkendech v rámci pohotovostní služby konzultantů intervenčního centra.
V případě ohrožení Vám dále pomoc poskytne Policie ČR na tel.: 158.
Informace mimo provozní hodiny Intervenčního centra, Ústecký kraj získáte dále na Lince pomoci 475 603 390.
opakovaně zažívají násilné jednání, případně provázené eskalací (zvyšuje se četnost, hrubost, zkracují intervaly mezi incidenty)
sdílejí společné obydlí, byt, dům
mají rozdělené role: jeden z partnerů je násilníkem, druhý je napadán, role se zpravidla nemění
Ponižuje, uráží, nutí k věcem, které se vám nelíbí, například v oblasti sexu.
Fyzicky napadá – bije, fackuje, škrtí, kope.
Zakazuje kontakt s okolím, blízkými, rodinou, přáteli, zamyká vás v domě (bytě).
Sleduje, pronásleduje vás, kontroluje vaše telefonáty, SMS, elektronickou poštu.
Kontroluje všechny vaše finance, snižuje vám bezdůvodně rozpočet na domácnost, děti.
Nedovoluje vám pracovat.
Vyhrožuje vám a zastrašuje, že vám vezme děti.
Ničí vaše věci, ubližuje zvířatům, která máte rád/a.
Pro osoby starší 15 let, mladistvé, dospělé, seniory, kteří zažívají opakovaně slovní, fyzickou či jinou agresi od blízké osoby. Pomoc poskytujeme i obětem trestných činů doprovázejících domácí násilí, pronásledování a nebo pokračování násilí mezi bývalými partnery.
Služby intervenčního centra jsou poskytovány osobám, které jsou ohroženy na životě a zdraví, v souvislosti s domácím násilím, a to především v případě, kdy je akutní ohrožení řešeno vykázáním násilné osoby ze společného obydlí Policií ČR podle ustanovení § 44 zákona č. 273/2008 Sb. o Policii ČR nebo soudním rozhodnutím o předběžném opatření proti domácímu násilí podle § 401 a násl. zákona č. 292/2013 Sb. o zvláštních řízeních soudních. To znamená, že jak Policie ČR, tak soud mohou násilné osobě zakázat kontaktovat ohroženou osobu a zamezit tak pokračování násilných incidentů (slovních i fyzických).
Kontaktovat nás mohou i klienti/ky, u kterých k vykázání nedošlo, a chtějí domácí násilí řešit, osoby z jejich okolí, které jsou svědkem probíhajícího domácího násilí, nebo organizace, které byly osobou ohroženou požádány o pomoc.
Nejdříve vám přejeme, abyste našli odvahu využít služby Intervenčního centra, abyste mohli s pracovníky konzultovat vaši složitou situaci. Poskytneme vám bezpečné prostředí, seznámíme vás s vašimi právy, vyslechneme vás, nabídneme vám možné cesty řešení, bezpečnostní plán, pokud zatím nemůžete odejít z místa ohrožení. Vaše rozhodnutí zůstat či odejít ze vztahu budeme respektovat. Svůj problém neskrývejte, poraďte se s odborníky. Pamatujte, že násilí, které se nezastaví v samotném počátku, se bude stupňovat. Násilí není vaše vina. Nikdo nemá právo vás bít, ponižovat, vydírat. Neomlouvejte násilí, neobviňujte se z něj. Nestyďte se za svou situaci, měsíčně naši pomoc vyhledá až 60 osob, které našly odvahu říci NE násilí ze strany svých blízkých – manžela, manželky, druha, družky, dětí, rodiče…
S kým budete hovořit?
S odborníkem na problematiku domácího násilí. Konzultanti splňují požadavky na vzdělání dané Zákonem o sociálních službách.
V našem týmu pracují: sociální pracovníci, právník, odborný poradce – trestní právo, terapeut.
Jak je zabezpečena anonymita kontaktu?
Konzultanti jsou vázáni mlčenlivostí dle zákona O sociálních službách 108/2016 Sb. Pokud nedošlo k vykázání a kontaktujete nás na základě vlastní vůle, nemusíte uvádět své jméno.
V případě vykázání násilné osoby z vašeho obydlí nám Policie ČR zasílá úřední záznam o vykázání s popisem incidentů, které k vykázání vedly. Poté vás sami kontaktujeme a nabízíme vám pomoc, podporu.
Kolik služba stojí?
Veškeré služby jsou poskytovány bezplatně.
Telefonické a osobní konzultace na pracovištích intervenčního centra. Máte také možnost využit krátkodobý krizový pobyt.
Pomoc při hledání řešení vaší životní situace, problému
Bezpečný prostor pro sdělení vašich potíží
Pomoc při zajištění krizového, azylového nebo utajovaného bydlení
Pomoc při zajištění bezpečí
Zprostředkování kontaktů na navazující služby, např. orgán sociálně právní ochrany dítěte, psycholog, dluhová poradna, oddělení dávek hmotné nouze apod.
Rady a informace
problematika rozvodu,
úpravy poměrů k nezletilým dětem,
vypořádání společného jmění manželů,
otázky společného bydlení,
zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
podání trestního oznámení,
asistence při sepsání právních podáních
návrh na předběžné opatření
Emocionální podpora
Krátkodobá terapie – do 10 sezení
Na krizové lůžko můžete být přijati, pokud odcházíte z důvodu násilí ze strany blízké osoby ze společného obydlí, a to z vlastního rozhodnutí či ve spolupráci s oddělením sociálně právní ochrany dítěte či Policií ČR.
Při příjmu na krizové lůžko dochází k sepsání Smlouvy o pobytu. Během pobytu vám v případě potřeby budou poskytnuty základní hygienické potřeby pro vás, případně vaše dítě. Je možné využít také šatník pro dospělé i děti. Máte právo pobyt kdykoliv ukončit.
Službu poskytujeme nepřetržitě 24 hodin denně, včetně víkendů a svátků. Je-li to možné, žádost o lůžko projednejte na tel: 475 511 811 nebo 475 603 390 – Linka pomoci. Osobě mladší 18 let službu krizového lůžka poskytujeme v doprovodu zákonného zástupce.
Služba je poskytována bezplatně včetně krizové stravy nebo si na vlastní náklady zajišťujete stravování sami mimo zařízení.
Krizové lůžko můžete využívat do doby, než je překonán akutní stav ohrožení, zpravidla délka pobytu nepřekračuje sedm dní.
Výjezd za ohroženou osobou
Je připravován ve spolupráci konzultanta a osoby ohrožené domácím násilím, zpravidla v těchto případech: hospitalizace či zranění v souvislosti s útokem, tělesné postižení…
Ústí nad Labem, Masarykova 75/225
Pondělí: 8.00 – 18.00
Úterý: 8.00 – 14.00
Středa: 8.00 – 18.00
Čtvrtek: 8.00 – 14.00
Pátek: 8.00 – 16.00 (14.00 – 16.00 pouze pro objednané klienty)
Poslední konzultace jednu hodinu před koncem provozní doby. Děkujeme za pochopení.
Chomutov
Kamenná 5164, budova Sociálních služeb Chomutov, p.o.
Středa: 9.00 – 14.00 hodin (Pouze po předchozím telefonickém objednání)
Louny
Pod Nemocnicí 2503, budova polikliniky
Pondělí: 9.00 – 14.00 hodin (Pouze po předchozím telefonickém objednání)
Rumburk
Máchova 492, budova vlakového nádraží
Čtvrtek: 9.00 – 14.00 hodin (Pouze po předchozím telefonickém objednání)
Most
Lomená 47, budova Diakonie
Středa: 9.00 – 14.00 hodin (Pouze po předchozím telefonickém objednání)
Děčín
Bezručova 87/2
Čtvrtek: 9.00 – 13.00 hodin (Pouze po předchozím telefonickém objednání)
Litoměřice
Zítkova 677/9, naproti soudu
Pátek: 9.00 – 14.00 hodin (Pouze po předchozím telefonickém objednání)
Policie může násilnou osobu z bytu vykázat, a to i v případě, že násilná osoba byt či dům vlastní.
Co znamená vykázání? Násilná osoba ve Vašem společném obydlí nesmí 10 dní pobývat, nesmí Vás kontaktovat ani osobně, ani telefonicky – získáváte tak čas pro sebe a pro řešení vzniklé situace
Neuklízejte stopy po napadení
Požádejte policii o rozhovor bez přítomnosti násilné osoby
Zdokumentujte důkazy o napadení (pořiďte fotografie svých zranění, poškození bytu…). V případě zranění vyhledejte lékařskou pomoc.
Pokud byli incidentu přítomni svědci nebo alespoň slyšeli, co se děje, nezapomeňte o nich informovat policii ČR. Zvažte podání trestního oznámení.
Nebojte se obrátit na policii, jsou tu pro Vás, aby Vám pomohli, a jsou povinni každý hlášený případ prošetřit
V případě, že u Vás dojde k vykázání, policie naši poradnu informuje, my Vás kontaktujeme a nabídneme Vám naši službu
Volejte poradnu Intervenčního centra, Ústecký kraj 475 511 811
Objednejte se na konzultaci, a to i v případě, že jste Policii ČR z různého důvodu nekontaktovali. Důvodem mohl být váš strach, obavy, že nemáte kam odejít, že jste finančně nezajištěni. Nebojte se využít naše služby i v případě, pokud kontakty s naším pracovištěm na nějakou dobu přerušíte.
Copyright © 2021 | MH Magazine WordPress Theme by MH Themes